Jag har idag fått flera signaler om att folk blivit upprörda/oroliga/arga för Expressens artikelrubrik om att jag blivit sjuk av min diet.
Det är ju en upprörande lögn, eftersom jag var riktigt sjuk på fettsnål kost, och blev frisk sedan jag övergick till LCHF. Vad ska jag/ni göra? Maila Expressen och påpeka felaktigheten? Maila Anna Bäsén som är vetenskapschef på Expressen och borde ha ansvar för deras medicinska budskap? Ska vi verka för köpbojkott av Expressen som hetsar så mot LCHF, och använder negativa LCHF-rubriker som lockbete för lösnummerköpare? De bör ju iaktta en pressetisk princip att inte lura läsarna med osanna uppgifter, som gör människor sjukare.
Ska man göra nåt?
24 augusti, 2011 By 102 Comments






@Anders S
Du låter nästan som en GBP-kirurg, när du säger som du gör och detsamma för alla dom som nu remitterar patienter till kirurgi innan dom förvissat sig om att exvis LCHF-kost testats under längre tid!
Förutom att testa så skall dom ha hjälp och stöd av sjukvården för att så många som möjligt lyckas!
Här finns det ganska många artiklar om hälsovinster med LCHF-mat. I olika rikstidningar och ortstidningar. Inte minst har många artiklar skrivits i Expressen av Elin Gunnarsson!
http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika/entry/artiklar_om_h%C3%A4lso_och_viktnedg%C3%A5ngsvinster
Det är väl dags nu att på alvar ta itu med de hemska påhoppen på Dig som person.
Efter att jag i tre år varit inblandad i en liknande händelse kan man nog betrakta detta som grovt förtal enligt 5 kap 1§ – 5§ osv i brottsbalken. Bevisningen i ärendet är väl tveklöst dokumenterat genom en förstasida i de tidningarna.
Länken är till Lagens text:
https://lagen.nu/1962%3A700
Björn Hammarskjöld
Om du jämför min. verkningsgrad i ”LCHF” och max verkningsgrad i (LCHF-150g+150g kolhydrater, säg fullkornspasta). Då kanske det blir enklare att räkna på. Vattnet kan du räkna bort, det är själva viktökningen vid övergången LCHF – LCHF-150g+150g kolhydrater – LCHF jag är intresserad av. Detta under 6 dygn (3+3 eller till nivåerna är tillbaka på normal igen). Kan vi förenkla beräkningarna ytterligare på något sätt? Vad är max och min verkningsgrad?
Du måste kunna bedömma rimligheten i att gå upp tre kilogram på tre dagar. Låter det vettigt?
”Om du äter 1 kg mat om dagen, är karl, behöver du omkring 3 200 kcal/dag enligt Livsmedelsverket. Då måste du äta en relativt kolhydratfattig kost med 5 hg kött, 3 hg fett och 2 hg potatis. Det ger 3 200 kcal vid 1 kg mat per dag. Det blir 15 E% protein, 80 E% fett och 5 E% kolhydrater, med andra ord en perfekt LCHF-kost!”
Jag förstår inte vad du menar med stycket ovan. Om Livsmedelsverkets rekommendation är 3200kcal. Vad hade det med LCHF att göra menade du?
Sedan skriver du en massa om Livsmedelsverket, vet inte varför… Man jag har inte sagt att jag tycker att deras rekommendation är rimlig. Försöker du medvetet föra på mig åsikter som passar för någon som är skeptiskt mot Annikas påståenden. Men även här är allt svart/vitt verkar det som. Måste jag äta exakt de mängder du skrev där eller kan man anpassa kalroiintag efter belastning?
Var får du 16hg hallonbåtar ifrån? 16hg hallonbåtar x 1478,8 kcal (Aromas hallonbåtar) blir ca 23 660kcal. Sa du inte att Livsmedelsverkets rekommendation var 3200kcal och 375g kolhydrater?
Tack för tipsen. Ska se om jag har tid att förkovra mig någon gång.
Att diskutera med människor som inte har testat LCHF under minst ½ år är som att kasta ärter mot väggen.
Jag har aldrig varit gravt överviktig, men på LCHF minskade jag 6 kg första halvåret och efter snart 8 år på den kosten har jag hälsovinster som jag aldrig kunnat drömma om.
På mindre än 1 timme lastar jag av och bär in 1 ton pellets (inte illa vid 62 års ålder och kontorsarbete). Jag svänger en stor klyvyxa med lätthet utan att träna det minsta lilla (jag kör bil till och från jobbet).
Jag går i skog och mark 4 timmar i sträck efter svamp och bär utan vare sig matsäck eller dryck.
Hur har jag kunnat bli så stark och uthållig? Det finns bara ett svar: LCHF.
Varje morgon äter jag äggröra på smör och ekologiska ägg och dricker en mugg kaffe med vispgrädde.
Till lunch äter jag en bit animaliskt med grönsaker till. Dricker vatten till och kaffe med grädde efter.
Till kvällsmat blir det något liknande eller grekisk yoghurt med nötter och feta frön.
Jag äter nötter som godis.
Pasta, ris, bröd, kaffebröd, gröt eller liknande äter jag aldrig. Potatis bara till sillen och det blir inte så ofta.
Jag blir alltid mätt efter måltiderna och länge och medan mina arbetskamrater måste alltid äta något på kafferasterna klarar jag mig med ett glas vatten. Frukt äter jag sällan.
I våras gjorde jag en omfattande blodanalys och det förefaller inte saknas något i min kropp. Arteriografin visade att mina blodådror var rena som hos en frisk 40-åring. Mitt blodtryck är 25-årings.
Allt tack vare LCHF.
@dufva. Tack för positiv kritik! Hade kanske förväntat mig ett svar från Dr Dahlqvist (hon har ju svarat så många andra!), inte minst då hon i blogginlägget skrev att hon ville ha förslag, ang. bl.a. om hon ev. skulle maila Expressen (och GP och Aftonbladet förmodar jag), men senare i svar till dig att det inte är någon idé att skriva en artikel!
@Ulrika Tonare. Du skriver mycket fint; ”fått en ork o energi som motsvarar den jag är” – detta kan jag verkligen känna igen mig i!
@Dufva, Anders S, Björn Hammarskjöld m.fl. Tack för intressanta inlägg, diskussionerna som följde dem har varit lärorika! De förklarar till delar varför inte LCHF passar alla. Vill personer inte avstå i princip helt från kolhydrater, verkar det vara bättre att hålla en viss nivå konstant av kolhydrater, annars riskerar man att gå upp i vikt så fort man gör det allra minsta lilla avsteg från LCHF (något jag själv också märkt och att det just gärna sätter sig på magen). Då har man större spelrum på andra dieter, åtminstone när det gäller vikt. Däremot får man så många andra hälsofördelar med LCHF!
@Annika Dahlqvist i en av din tidigare kommentarer (förvisso inte till mig) skriver du bl.a.;
Du skriver; ”Jag tycker att det finns ett visst intresse i vilken glukosbelastningsvärde jag har på den kost jag äter, inte vad jag får om jag äter mera kolhydrater.”
Som jag förstått det – igen – är egentligen inte glukobeslastningstester gjorda för personer som äter kolhydratreducerat, varmed dessa för alldeles för höga värden, och att det därför som jämförelse är av intresse att se vilka värden som fås på kolhydratkost.
Du skriver; (ang. förslag att du ska äta kolhydratbaserad föda under några dagar – något som glukosbelastningstester egentligen kräver för att fungera optimalt, då det är designat för personer som äter kolhydratbaserad kost);
”Varför ska jag göra det? Någon annan, som har lust, kan väl göra det?”
Men nu är det ju dina värden från den glukosbelastningstest som du valde att göra och lägga ut värdena på din blogg som har diskuterats i media, och då hjälper det inte om någon annan gör en glukosbelastningstest på kolhydratrecuderat kost samt kolhydratbaserad kost! Oavsett vad denne/denna får för värden, kommer du – som pionjär och LCHF-förespråkare samt medialt känd person – stå ‘anklagad’ i media för att ha diabetes!
Du skriver (relaterat till ovan); ”Det är otroligt vad andra tycker att de ska bestämma vad jag ska göra.”
Det var du som i blogginlägget bad om tips, vilket flera har inkommit med! Däremot har jag inte tolkat att någon, varken jag själv eller andra, tycker att vi ska bestämma över dig, och det gäller även den/de som kom med förslaget att du skulle göra om glukosbelastningstestet efter några dagar på kolhydratkost, då provet egentligen är designat för personer som äter kolhydratbaserad kost.
Du skriver; ”Men det intressantaste är att jag har ett helt normalt blodsocker över dagen, utan mediciner, när jag äter LCHF.”
Då är det DETTA du mer tydligt skulle framfört i media – tillsammans med att du tydligt skulle presenterat att glukosbelastningstester ger helt olika resultat för en person som äter kolhydradreducerat jämfört med en som inte gör det, och knutit detta till forskning (se bl.a. mitt tidigare inlägg + länkar + vissa andras inlägg). Du svarade tidigare till mig att man borde ta ‘vanliga’ insulintester före och efter lunch för att få bästa resultat och du svarade ovan till en annan person gällande glukosbelastningstester att dessa egentligen bara brukar göras på gravida. DETTA skulle ha varit med i artikeln – då hade det inte – kanske – blivit ett sånt här liv. Därför skulle också en klargörande artikel kunna vara bra – men visst man vet aldrig om man får in den eller ‘i vilket skick’ man får in den och inte heller hur den ev. tas emot och uppmärksammas, vilken typ av spridning den får. Det är ett vågat spel att förhålla sig till media – på gott och ont. Lite – you win some and you loose some!
Josefin.
Är du dietist?
120 g protein är 500 g kött.
960 kcal fett i form av gott kryddsmör är 133 g smör
1760 kcal kolhydrater i form av potatis är 2 588 g potatis.
Så den sammanlagda vikten blir 3,2 kg mat om dagen. Det är drygt tredubbla vikten mat mot vad Anders_S stoppar i sig. Så utan mera kolhydrater i form av hallonbåtar kan man inte uppnå SLVs normalkost med lägsta möjliga matvikt/-volym.
Sedan kan man undra varför man ska stoppa i sig 440 g socker per dag när det räcker med inga kolhydrater alls? 440 g glukos binder 19 gånger mer vatten så slutvikten ökar med 8,8 kg om inga kolhydrater förbränns.
Varför ska man späda ut de livsnödvändiga proteinerna, fetterna, mineralerna och vitaminerna som finns tillräckligt i animalisk föda men som brukar ligga 1-3 tiopotenser lägre (alltså otillräckligt) i fruktogrönt.
Varför ska vi äta frukt med 10-12 g socker/100 g frukt? Vi behöver ingen frukt men vi kan bli feta av frukt på grund av den stora mängden fruktsocker som måste omvandlas till fett och kan ge leverförfettning och bukfetma.
Sedan har SLV också A-kost och E-kost med 10 respektive 20 % sänkning av kolhydrater och motsvarande ökning av fetthalt. Så SLVs E-kost börjar närma sig LCHF med 10-20 E% protein (alla koster har denna mängd protein vilket alla är överens om är bra).
Sedan rekommenderar man 30-40 E% kolhydrater med så litet fibrer som möjligt för att minska volymen på maten så att då blir det 40-60 E% fett kvar att ge. 10 E% protein, 30 E% fiberfattiga kolhydrater och 60 E% fett är mycket nära en lågkolhydratkost men uppfyller Livsmedelsverkets rekommendationer.
Aveh 13.57, Jag ber om ursäkt för att jag är vankelmodig i fråga om vad jag ska göra med Expressen-rubrikerna. Samtidigt tycker jag att mitt vankelmod är förståeligt. Det utmynnar väl i passivitet. Jag är bränd av att så mycket bara blir fel.
Aveh 13.52, Det är det jag har sagt till medierna hela tiden: Att jag har normala blodsocker över dagen när jag äter LCHF, och att det är det som spelar roll för hälsoprognosen. Detta bryr de sig dock inte om när de skriver artiklarna.
Tack Mariahm!
Man går upp i vikt, men inte i kroppsfett utan i vätska, vid kortvariga doser av kolhydrater. Kolhydrater binder 3 gr sin egen vikt i vatten.
Detta syns extra mycket vid lc kost, där man tömmer ut överskottsvätska ur kroppen
Det här är mina erfarenheter av det här med maten.
Jag var 44 år och inte överviktig, men mådde inte så bra, och hörde att kompisar som testade GI-maten kunde märka tydliga förbättringar av hälsan bla, minskad övervikt, bättre sömn tex,
Så jag måste ju testa för att få veta hur det funkar på mej.
Reaktionen kom ju ganska snart, och även jag märke tydliga förbättringar av hälsan, men en del onyttigt slank mer emellanåt så resulatet blev väl ganska bra tyckte jag då, det var ju faktiskt förbättringar av hälsan.
I vintras blev jag rekommenderad att testa LCHF-maten, och den har jag följt ganska strikt nu, och nu verkar hela kroppen ha kommit i fas på nåt vis, allt fungerar precis som det är tänkt,
Listan på hälsoförbättringar kan göras lång, men det tar jag en annan gång.
Jag är då helt övertygad att min kropp mår bäst av den här maten, jag kan inte hitta någonting negativt alls ur hälsosynpunkt, och jag har verkligen kännt efter hur min kropp reagerar på olika mat.
Så jag fortsätter äta LCHF-mat och njuter av livet. Och de sockerberoende kan jämra bäst de vill.
Vill passa på att tacka Annika D, för att du hjälpt mej finna hälsan igen, Tack!
ANNIKA DAHLQVIST, och ni andra, vet ni ens vad som är DEFINTIONEN på DIABETES?
Oral Glucose Tolerance Test med en blodglukos >11.0 mmol/l efter 2 timmar.
Uppfyller man detta krav har man sjukdomen diabetes. Inga andra omständigheter behöver föreligga.
The 2 hour OGTT glucose level should be below 7.8 mmol/l (140 mg/dl). Levels between this and 11.1 mmol/l (200 mg/dl) indicate ”impaired glucose tolerance”. Glucose levels above 11.1 mmol/l (200 mg/dl) at 2 hours confirms a diagnosis of diabetes.
KÄLLA:
WHO and International Diabetes Federation (1999); Definition, diagnosis and classification of diabetes mellitus and its complications.
Blev lite fel i mitt inlägg ovan. 16hg hallonbåtar: 353,4kcal*16=5654kcal såklart.
Erik W, De som bestämt den definitionen på diabetes har inte tänkt på att det finns människor som äter lågkolhydratkost. Den ursprungliga definitionen på diabetes var att man har ett högt blodsocker och socker i urinen. Jag har aldrig ett högt blodsocker när jag äter LCHF, och jag anser därför att jag inte har diabetes.
Björn Hammarskjöld,
Nej, jag är inte dietist.
Du har rätt i att om man vill äta enligt Livsmedelsverkets rekommendationer så skulle det skulle kunna vara svårt att nå så lågt som 1 kg mat på 3200 kcal. Däremot är det ju inte totalvikten av maten som spelar roll utan hur mycket energi den innehåller. Vad hallonbåtarna skulle tillföra förstår jag dock fortfarande inte. Vi är nog alla överens om att den nämnda mängden raffinerade sockerarter inte är nyttig för någon.
Kolhydrater binder vatten motsvarande 3 gånger sin vikt och därmed skulle 440 g kolhydrater binda 1320 g vatten. Men varför skulle inte kolhydrater förbrännas?
På vilket sätt menar du att de livsnödvändiga proteinerna, fetterna, vitaminerna och mineralerna späds ut?
Om man får ett överskott av kolhydrater, däribland fruktsocker, ombildas det till fett men det anser jag inte ger anledning att säga att fruktsocker måste omvandlas till fett.
A-kost är som jag har förstått det en kost framtagen som en ”allmän kost för sjuka” och E-kost för personer som har nedsatt aptit och därför riskerar att bli undernärda. Jag kan däremot inte se vad dessa kosttyper tillför den här diskussionen.
Anna bäsen hörs högljutt. Varför?
Hon verkar hata dig. mystiskt.
Frågor vi bör ställa oss.
Expressen har ju väldigt länge skrivit positivt om dig men nu tvärvänt.
Media har till uppgift att förvirra folket i Sverige så detta var inte oväntat
Erik W
Dom verkar kalla sig diabetes typ 0 här. Som om sjukdomen försvinner för att man anpassar sin kost efter den. Jag liknade det vid att min nötallergi skulle kallas nötallergi typ 0 för jag har ju inga symptom i min nötfria kost. Vad det är för vits med det fattar jag inte. Det låter ju bra såklart, ”min diet botar en obotlig sjukdom”… kanske skulle sprida LN-dieten (Low nuts)!
Låt idioterna hållas. De som provar LCHF blir ju friska och krya. (haha utan undantag eller hur??) De andra kan ha det….
hasse, Jag vet inte helt säkert varför hon hatar mig, men hon är med i VoF, och voffarna hatar mig, så hon hänger väl med på deras drev.
Anders_S, Vi kallar oss också för kolhydratintoleranta. De som har haft diabetes t2 och blivit medicinfria och normoglykemiska (normalt blodsocker) kallar sig ofta för dt0. Men vi som aldrig haft diabetes utan bara är kolhydratintoleranta brukar kalla oss för det.
Annika
Vad är vitsen med det då?
Anders_S
Jag har haft typ 2 men blivit av med den. Kallar mig numera sockerallergiker eller sockerintolerant. Vitsen? Jo det är lätt för andra som frågar varför jag äter som jag gör. De förstår att jag blir sjuk om jag får i mig för mycket socker och håller mig frisk om jag låter bli.
Diabetes typ 0 som jag säger att jag har innebär bl a att:
Om jag händelsevis går till en doktor för att jag mår dåligt och man av olika skäl, t ex ålder, kollar mina blodsockervärden och jag har värden som 5,6 i fastevärde och 4,7 i HbA1c, kommer man att säga att jag i alla fall inte har diabetes! Och några fler värden som har med diabetes att göra, tar man inte utan speciell orsak.
Men jag är definitivt inte botad, utan symptomfri tack vare min kost. Och skulle jag börja med mer kolhydrater, skulle mina värden öka igen. Tillbaka till diabetesdefinitionen. Precis som en nötallergiker som äter nötter. Vilket ju vore synnerligen tokigt.
Men det finns en tydlig skillnad; en nötallergiker eller annan allergiker, kan alltid testas och det skulle ge samma svar, man är allergisk mot nötter eller vad det nu var man testade. Vare sig man äter nötter just då eller inte. När jag testar mina bs-värden ger de nuförtiden ett svar som egentligen innebär att jag inte har diabetes, fakta syns alltså inte.
Aveh!
Jag respekterar inte dina åsikter. Du försöker mästra Annika på ett härskarsätt och det accepterar jag aldrig oavsett vem man gör det mot. Du har redan kastat dej i fördärvet i mina ögon. Du har inte mycket omtanke att komma med!
Karin20
Jodå. Fakta syns visst. Du måste dock skilja på dina egna test på bs-värden och på ett glukosbelastningstest. Att du tar ett blodsockertest för att testa ditt blodsocker innebär inte att du gör ett test som visar om du har diabetes eller inte. Gör du ett glukosbelastningstest och dina blodsockervärden skjuter i höjden över gränsvärderna så syns din diabetes fortfarande.
Däremot är din formulering, ”jag är definitivt inte botad, utan symptomfri tack vare min kost”, helt korrekt. För att man är symptomfri tack vare sin kost innebär ju inte att man är botad eller blivit frisk från sjukdomen.
@Annika Dahlqvist. Jag hoppas verkligen att det framkommit att jag har full förståelse för att du inte vet vilket ‘ben du ska stå på’. I mina kommentarer har jag framfört att det alltid är problematiskt med media-relationer och att det är svårt att veta om man får in en insändare och hur ‘förändrad’ den i slutänden är. Därför är det verkligen ett vågspel med media.
Har för mig att andra här eller någon annanstans har föreslagit att du skulle kunna skriva något och få in det hos exv. Newsmill. Du borde lättare få artikeln som du vill då, men självklart ger det inte samma uppmärksamhet, samma svar till de kvällstidningar som i princip har ‘anklagat’ dig för att ha diabetes.
Om du beslutar dig för att skriva en artikel eller insändare, då är fortfarnade mitt tips likt i mina tidigare kommentarer, att du knyter det väl till forskning, och, som jag också redan nämnt, bl.a. belyser problematiken med glukosbelastningstester när man äter kolhydratreducerat jämfört med kolhydratbaserat, och att detta är ett prov som inte används ’till vardags’ utan det är andra typer av insulinprov som i första hand visar om man har diabetes eller inte, m.m.
Likaså om du beslutar dig för att skriva något, be någon annan väletablerad LCHF:are (inte här i bloggen) att titta på det och komma med en kritisk granskning, så du belyser det viktigaste och inte missat något osv. Det ger en alltid bättre stöd och tillförlitlighet om ens peer har läst och granskat, innan man skickar det vidare för publicering.
Vad du beslutar blir nog bra! Lycka till!
@Ruben. Om du har läst det jag skrivit så skulle du ha upptäckt att jag lagt ned mycket tid och möda för att komma med de tips som Dr Annika Dahlqvist själv eftersökte i det här inlägget! I mina kommentarer har jag kommit med mycket konkreta tips på områden/frågor som skulle kunna vara till hjälp att tydliggöra, belysa och problematisera – i relation till forskning för att ge tyngd – bl.a. ang. problematiken med glukosbelastningstester, och därtill flera andra tips, samt ett flertal länkar.
Syftet har självfallet inte varit att mästra, utan precis tvärtemot, att hjälpa. Något som en god forskare alltid försöker göra, det går inte alltid att bara komma med positiv konstruktiv kritik, utan även den andra sidan måste lyftas fram. Annars blir det inte seriöst. Jag – och flera med mig – har kommit med konkreta förslag, jag har också i mina inlägg visat förståelse och kommenterat hur svårt det är att nå ut i media, hur lätt det kan bli fel, då media i slutänden bestämmer vad som kommer med, att det alltid är ett vågspel att ha med media att göra, och att man i slutänden själv måste fatta beslut, och välja vilka slag man vill ge sig in i. Men, med media är det också alltid en form av tvåvägs-kommunikation – Dr Annika Dahlqvist har självfallet – likt LCHF-rörelsen – också haft nytta av media! It’s a give and take!
Jag har inte sett dig komma med ett enda tips – som faktiskt var det Dr Annika Dahlqvist eftersökte! Det är alltid lätt att kritisera andra, men bra mycket svårare att presentera något eget! Din typ har jag – tyvärr – träffat på allt för ofta. Åker gärna snålskjuts på andras arbete och engagemang. Ser fram mot att läsa vilka djupodlade förslag du har att delge Dr Annika Dahlqvist!
Annika du behöver inte göra nånting alls. du har redan gjort en massa… låt andra ta över
Aveh, Jag ska verkligen försöka att uppamma kraft att skriva ett förslag till debattinlägg, först och främst till Expressen, i andra hand till Newsmill. Men jag sitter lite trångt till just nu med jobb och resor, så jag vet inte när det blir av. Om någon annan kan skriva under tiden vore det bra.
Jag har skickat mail till den där människan på Expressen, sen om det gör nån nytta vet jag inte, men hon ska i alla fall bli bemött och hon borde göra lite mer research tycker jag.
Aveh!
Tack för svaret, som jag förmodligen inte var värd. Ja du kanske har rätt att det finns såna som jag som åker snålskjuts på andras engagemang. Har bara själv känt en glädje i när andras arbete ger frukt trots motgångar, men är medveten om att jag kan ha fel. Skall fundera på det allvarligt.
@ruben. Bra. Ser fortfarande fram mot dina förslag till Dr Annika Dahlqvist!
@Annika Dahlqvist. Varför kan inte ni inom det mer ‘etablerade’ LCHF-gänget skriva en artikel ihop? På så sätt faller inte arbetsbelastningen på bara en person. Kostdoktorn, exempelvis, har ju redan lyft det på sin blogg, och jag har sett flera av de kända namnen som också redan kommenterat. Förhoppningsvis borde därför redan skrivna texter kunna nyttjas, vilka dock – som alltid – måste omarbetas i viss mån. Artikeln skulle i alla fall – förmodar jag – definitivt kunna komma med i LCHF-tidningen, och kanske även tas in på andra håll.
Igen – keep up the good work och lycka till!
Aveh 01.20 – Jag tror vi har olika platformer när vi skriver som vi gör. Ruben har varit med om en del ”slag” förut och kommit med konkret stöd til dr. Annika. Jag tolker at han tyckte du var för overlägsent dominerande överfor Annika. Derfor hans reaksjon.
Uppmerksamma, at du kanskje kan upptre något för intenst och krevande i dina många, många förslag til agerande (dette behöver inte vare rett, men enbart mitt tycke om dette tilfälle).
Någon av oss som varit med en stund har observerat följande:
- Annika spör oss gärna, vad vi tycker (eks. her med expressen).
- Hon (hur i all friden kan det unngås) ber um vår stöd (utan at säge det direkt).
- Det vet vi at hon behöver
- Det ska vi ge denna pioneren/frontkämparen i fullt monn.
- och så (ja dr. Annika tar i mot det mesta, utan at säga til) – så fattar hun sine beslut om hur hon ska agera. Evnt. uppfordrar andra til å agera – skulle bara mangla det också.
Men inte glöm – upsamlat trams ger slitne hältar.
Och så lite mer personlig:
.
- Jag skiter i besservisser-attityder (projeksjon
- Jag tycker du skriver/uttrykker dig godt Aveh.
- Kan forstå, men skulle ønska du inte hoppade ner i skyttergraven som du gjorde i det siste avsnittet myntat på Rubin.
Om du inte visste hur många ”slag”, hur mycket skit som det har varit med voffare o.a. så kan ja forstå det. Jag är inte i tvil om at det var grunnlag för Rubins reaksjon, han menade ”känna”"igen den gamla voffar-retorikken. Den handlar um at ”mestra, nedverdiga”, och i slutändet tillintetgöra.
- Om du vet det, så undrar jag. Och rådar dig till (det gälder oss alla) å agera lite mera empatisk-ja.
Fråga oss själva – med vad av mina ressurser, och hur kan jag tilföra något her – med tanke på mottager. Och annars: Du har gett gode inspel Aveh, men reaksjon på dom, och bak-grunn för den får i detta sammanheng tella med. –
Och så en liten provokasjon. Er du medlem av Vof? För då har alt jag sagt her varit helt på jordet!
@ragnhild och @annika dahlqvist – Jag ger upp!
När man äter LCHF kost så får man ju en sänkt insulinberedskap, precis som att vi rustar ner försvaret i Sverige i fredstider. För att ”mobilisera” insulinberedskapen igen så sägs det ju att man ska äta ca 150 g kolhydrater/dag under tre dagar. Jag ser ingen anledning alls att du ska utsätta din kropp för det Annika. Varför ska du chocka din kropp med en massa kolhydrater för att media tramsar? Däremot så är det ju bra att ta upp en diskussion om insulin, glucagon och hur dessa hormoner verkar i kroppen.
ragnhild!
Tack för den förståelsen. Jag vill ge dej en stor jättekram, tack!
Jag skämdes jag när jag började förstå att Aveh kanske inte menade illa. Förlåt Aveh!
Ragnhild, du beskriver det verkligen bra, som om du kände mej.
Det var som du beskrev det. Jag såg ytterligare en VoFsing som skulle ta kommandot över händelserna och smula sönder folks stolthet så småningom, men misstog mej förmodligen. Det finns fina forskare och vetenskapsmän som brinner för sanning och aldrig skulle blanda sig i det de inte förstår, utan ser med nyfikenhet på allt. De märks tyvärr sällan.
Aveh du kanske tillhör de ”goda forskarna” som du säger och är intresserad av ämnet, så jag tycker därför det vore synd om du ger upp.
Ett tips är ju att man ligger lågt och noga tänker igenom vad man skriver på sin blogg när man vet att det finns många som studerar den i olika syften. Nu blev resultatet för många att de inte vågar fortsätta med LCHF för att de läst Aftonbladetartikeln.
Hej Annika!
Gör inget. Alla med sunt förnuft struntar i Aftonbladets och Expressens skriverier.
Kostdoktorn har gjort det som behöver göras. Det räcker långt till de som är intresserade.
MVH Veijo
Det är väl till chefredaktören man ska vända sig. Om det är Anna Båsén som själv skrivit detta så lär ju inte hon ändra sig för att vi skriver till henne. Sånt medger hon nog inte.
Og kom ihåg at Annika er eksperten, och bloggägaren her. Hon tar til sig det hon ser har något för sig. Vi behöver inte ”dundra” på dörren. Oi, nu talar jag mycket för Annika ochkså (!) – Ligga litt lågt och lesa krim et stycke tid – jag, kanskje
Har en gml. hög med Agatha´s liggande.
thomas.mattsson@expressen.se chefredaktör och ansvarig utgivare på expressen. Låt oss ge honom en svettig vecka med massor med ilskna mail!
monica.sandberg@expressen.se var Expressens artikelförfattare, vem som var rubriksättare vet jag inte.
Hej!
Jag har idag varit upptagen och inte kunnat kolla bloggkommentarerna. Jag har idag blivit uppringd av en person på Expressen, och jag har preliminärt blivit lovad att få in en artikel i tidningen nästa vecka.
Så nu är det bara upp till mig att skriva en artikel. Men jag är bortrest över helgen, så det blir inget förrän nästa vecka.
Artikeln i Dagbladet idag blev i alla fall bra!
Rubriken lyder ”Annika Dahlqvist falskt utpekad för att ha diabetes”.
http://dagbladet.se/nyheter/njurundamatfors/1.3846326-annika-dahlqvist-falskt-utpekad-for-att-ha-diabetes
Zonen
Det är lustigt att du tillskriver mig en etikett som lchf-motarbetare och GBP-förespråkare. Mig veterligen har jag inte skrivit någonting här om lchf som diet. Som en självinsiktskurs kan du om du vill samla allt jag skrivit om lchf, vilken diet jag äter och förespråkar samt GBP. När du sedan har listan (den kommer att vara tom) kan du fråga dig om det är hos dig eller mig det finns hjärnspöken.
Det jag har ifrågasatt är Annikas påstående om att hon skulle gå upp massor (jag tolkar det som flera kilogram) om hon under tre dagar skulle äta sin kost med 150g/dag inblandning av kolhydrater. Hjälp mig räkna rimligheten istället för att anklaga mig för andra saker.
För att bilda 1kg fett i kroppen krävs 1000(g)*9(kcal)=9000kcal energi. (Om man inte räknar med förluster.)
För att få i sig så mycket energi genom att äta kokt potatis (830kcal/kg) så måste man äta 9000/830=ca 10,8 kg.
Är det rimligt att anta att Annika under en dag kan äta 10kg potatis utöver det hon normalt äter på en dag? Det är så bizarra mängder så jag hoppas att du inte tror att det är möjligt.
Sedan brukar det nämnas att man går upp pga att vatten binds till kolhydraterna. Detta vatten försvinner ju dock lika snabbt när hon återgår till LCHF så det är knappast intressant i annat fall än att man vill skrämma folk.
Jag kan oftast ge data som grund till mina påståenden. Nu har tre personer (ink. dig) varit på mig sedan jag gjorde mitt påstående men ingen har ens stannat upp och bedömt rimligheten i det. Det är därför jag tycker att det är fel av DR Annika Dahlqvist att fara med osanningar när så många har svårt att bedöma rimligheten.
Stefan tittar mångordigt och enögt på Leptin, en molekyl som hjälper till att reglera aptiten
Taubes har tittat på helheten och finner att insulin ser till att du överlever trots Livsmedelsverkets försök att vi ska rekommenderas att äta ihjäl oss med hjälp av ofysiologiska och extrema mängder kolhydrater. Glöm inte att kolhydrater är giftiga i större mängder än 30-50 g i din kropp och likväl ska en kvinna äta 375 g och en man 480 g glukos om dagen.
Tänk om våra myndigheter verkligen ville att vi skulle må bra och slippa äta så mycket mediciner, då skulle myndigheterna med sin ojäviga expertis omedelbart ändra kostråden till att rekommendera oss mindre kolhydrater och mera animaliskt fett. Så länge som myndigheterna fortsätter att rekommendera nuvarande kostråd kan jag inte anse myndigheternas ”experter” som ojäviga och kunniga.
Björn Hammarskjöld: När jag läser din kommentar her, så förefaller det mig at man bevegar sig från å kommentera något lågmält informerande til et mera klart yttrande och direkta sätt. – jag tänkar på myndigheterna spesielt.
Ja, vi vet nog om kosthavariet idag. Och när det kommer til myndigheterna (som vi valt till å ivareta våra intresser), så tror jag at man måste ta ibruk än helt annan skjerpad/tuffare retorik än hittills. Dom släpper för lätt ifrån med sina slappa attityder och även bristande kunskap.