Den oerhört kunnige och produktive vetenskapsmannen Lars Bern har skrivit ytterligare 3 utmärkta artiklar:
Mångfald i stället för enfald
Köttätande bra för folkhälsan
Kostetablissemanget ur fas med vetenskapen
Han är helt suverän.
Annika Dahlqvist om LCHF, kost och hälsa
Den oerhört kunnige och produktive vetenskapsmannen Lars Bern har skrivit ytterligare 3 utmärkta artiklar:
Mångfald i stället för enfald
Köttätande bra för folkhälsan
Kostetablissemanget ur fas med vetenskapen
Han är helt suverän.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Jag har varit läkare, specialist i allmänmedicin. Jag bor i Njurunda, Sundsvall. (Tillägg 200617: Våren 2020, när jag hade varit pensionär i flera år, hade det kommit in flera anmälningar mot mig … Läs mer
2023 öppna datum Vistelse-/Fastedagar på LCHF … Se evenemangen
4 juni, 2023 Annika Dahlqvist 7 kommentarer
3 juni, 2023 Annika Dahlqvist 4 kommentarer
31 maj, 2023 Annika Dahlqvist 56 kommentarer
27 maj, 2023 Annika Dahlqvist 21 kommentarer
Copyright © 2023 on Genesis Framework · WordPress · Logga in
Ja – hos Lars Bern finns en ’grym’ klarsyn!
Vi måste öppna människors ögon för den metabola pandemi som kommer att sänka mänskligheten om vi inte kan stoppa den. Vi kommer inte att ha ekonomiska resurser att ta hand om alla sjuka människor om några år.
Nu lägger politikerna sin energi på ickefrågor.
Ja en högre smörkonsumtion har då inte lyckats bromsa in de nedåtgående kurvorna för antalet hjärtinfarkter. Hellre då ge mer fart åt samma nedåtgående trend.
det gäller att bromsa högkolhydratkosten med alla dess välkända skadeverkningar, som livsmedels-industrin använder för att öka försäljningen. Sockersug – mer försäljning. DET ÄR SVÅRT FÖR LIVSMEDELSFÖRETAGEN ATT MOTSTÅ! Om det sedan får folk att äta upp det så går det i den riktning, som det går just nu,och det är konsumenternas fel, om vi skall tro industrin.
Idag i Huffington Post skriver kardiologen Dr Aseem Malhotra: Den stora statinsvindeln
https://www.huffingtonpost.co.uk/dr-aseem-malhotra/great-statin-con_b_9607316.html