Diabetes iFokus , Kolhydrater iFokus
Annika Dahlqvist om LCHF, kost och hälsa
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Jag har varit läkare, specialist i allmänmedicin. Jag bor i Njurunda, Sundsvall. (Tillägg 200617: Våren 2020, när jag hade varit pensionär i flera år, hade det kommit in flera anmälningar mot mig … Läs mer
2025-10-12 Sockerfria dagen … Se evenemangen
7 april, 2025 Annika Dahlqvist 6 kommentarer
31 mars, 2025 Annika Dahlqvist 26 kommentarer
19 mars, 2025 Annika Dahlqvist 13 kommentarer
26 februari, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
25 februari, 2025 Annika Dahlqvist 7 kommentarer
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist Lämna en kommentar
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist 4 kommentarer
Copyright © 2026 on Genesis Framework · WordPress · Logga in
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.
Jag behöver frystorkad LCHF inför sommarens fjällvandring så hur gör man?
Torkat renkött är en klassiker. Detta torkar man i hönsnätburar på taket, som skydd mot skator, under våren och detta är i sig en frystorkningsprocess. Vi hade alltid med oss detta på våra fjällvandringar tillsammans med rökt sidfläsk. Vi visste inte att detta var LCHF men vi tappade alltid en massa övervikt på våra tvåveckorsturer.
Googla på Pemmican.
Här är en länk som ger dig steg för steg-info:
https://www.marksdailyapple.com/how-to-make-pemmican/#axzz2OJAOnQJh
I kommentarerna nedefter finner du mycket bra – från bl.a. chef: Rachel Albert och andra. Att inkludera bær och sjøsalt + andra kryddor kan vara bra ….
@ ragnhild:
Ganska mycket jackass på forumet, hvorfor.