Antingen litar de på myndigheternas styrning, eller också orkar de inte bry sig.
Men ändå är det hälften som läser förteckningarna, och det är ju avsevärt fler än förr.
Annika Dahlqvist om LCHF, kost och hälsa
Antingen litar de på myndigheternas styrning, eller också orkar de inte bry sig.
Men ändå är det hälften som läser förteckningarna, och det är ju avsevärt fler än förr.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.
Jag har varit läkare, specialist i allmänmedicin. Jag bor i Njurunda, Sundsvall. (Tillägg 200617: Våren 2020, när jag hade varit pensionär i flera år, hade det kommit in flera anmälningar mot mig … Läs mer
2025 öppna datum Vistelse-/Fastedagar på LCHF Nolaskogs 2025-04-05 … Se evenemangen
26 februari, 2025 Annika Dahlqvist 8 kommentarer
25 februari, 2025 Annika Dahlqvist 6 kommentarer
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist Lämna en kommentar
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist 4 kommentarer
21 februari, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
17 februari, 2025 Annika Dahlqvist 12 kommentarer
10 februari, 2025 Annika Dahlqvist 17 kommentarer
4 februari, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
24 januari, 2025 Annika Dahlqvist 4 kommentarer
Copyright © 2025 on Genesis Framework · WordPress · Logga in
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.
Tänk, så tror jag också att livet fungerar. Många väljer medvetet att inte ta till sig den information som ändå finns tillgänglig. En annan sak är ju att läsa innehållsdeklarationen, en annan att inse vad varan innehåller!
Bland annat Fisk ?. https://wp.me/p2eAkp-43X
Eller: https://wp.me/p2eAkp-53r
Ja, jag läser, är ” tvungen” är allergisk mot alla kryddor. Inte salt.
Jag tror att många människor inte riktigt förstår -var- de ska få information, de är väldigt ovana vid att tänka tanken att de själva behöver tänka kritiskt och aktivt söka på webben och få egen kunskap om maten och hälsan. – I vårt land vill man ju så gärna tro att myndigheterna har koll på att den mat som säljs är bara bra för oss. – Jag är glad att Kostdoktorn finns med handfast information och även med bra matrecept som är ganska lätta att följa.
– Många personer 55-60 + tycks inte alls vara aktiva på webben, – var får de sin information ifrån?
Det skulle förmodligen vara en bra ide att utforma en webbplats likt Kostdoktorn men som riktar sig till de som är ovana vid att vara ute på webben för att söka information. – Där skulle man ha tydlig. info om lågkolhydratkost med mera fett och även samla info om hur man kan förbättra sitt hälsotillstånd med en varaktig kostförändring och på så sätt få må mycket bättre på äldre dar.
Innan LCHF läste jag aldrig. Efter ett tag tog jag rådet att ”allt med innehållsförteckning bör undvikas, välj naturliga produkter istället”.
Idag gäller det mest om ”det naturliga” är ekologiskt/organiskt eller ej.
Nyckelhålet är annars ett viktigt varningsmärke för höga sockerhalter och låga fetthalter.