Ikväll var det på Kunskapskanalen Ann Fernholm om ”Det sötaste vi har”.
Ann är fullkomligt formidabel.
Annika Dahlqvist om LCHF, kost och hälsa
Ikväll var det på Kunskapskanalen Ann Fernholm om ”Det sötaste vi har”.
Ann är fullkomligt formidabel.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.
Jag har varit läkare, specialist i allmänmedicin. Jag bor i Njurunda, Sundsvall. (Tillägg 200617: Våren 2020, när jag hade varit pensionär i flera år, hade det kommit in flera anmälningar mot mig … Läs mer
2025-04-05 Konferens Meat&Greet . Södermalmsallén 36, … Se evenemangen
19 mars, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
26 februari, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
25 februari, 2025 Annika Dahlqvist 7 kommentarer
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist Lämna en kommentar
23 februari, 2025 Annika Dahlqvist 4 kommentarer
21 februari, 2025 Annika Dahlqvist 10 kommentarer
17 februari, 2025 Annika Dahlqvist 12 kommentarer
10 februari, 2025 Annika Dahlqvist 17 kommentarer
Copyright © 2025 on Genesis Framework · WordPress · Logga in
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.
23.35
En bok, en författare
Författarsamtal. Det sötaste vi har. Vetenskapsjournalisten Ann Fernholm berättar i ”Det sötaste vi har” om socker och växande kroppar. Astma, allergier, autism. Sjukdomar som ökar bland barn över hela världen går att knyta till söt skräpmat och ett stillasittande liv. Intervjuare: Helene Benno. Från UR.
Från K tidigare idag. Även i K 6/10
Textat sid. 199
Jo… – Annika – Ann Fernholm är en både vacker och rapp marknadsförare av den hälsobringande LCHF-kosten.
Här är förskolan som förbjuder glass:
https://www.svt.se/nyheter/sverige/har-ar-forskolan-som-forbjuder-socker
Förstör vi våra barn med för mycket socker? Frågan debatteras just nu flitigt. På förskolan Hagen i Stockholm har man valt att förbjuda sockret helt.
En chatt med Christel Larsson, professor i kostvetenskap:
https://netdialoglive.com/ChatPublic/FRXJprJK/c_chat-KdsBLZ6Q.htm
Många artiklar står sig från år till år. Här är en om sockriga måltidsersättningar från 2012:
https://www.svt.se/nyheter/sverige/maltidsersattningar-en-sockerfalla
Lika aktuell idag som då.
Tack Ann för att du på ett så vettigt, vetenskapligt vis pekar på fördelarna med den goda=hälsoriktiga maten för att vi ska kunna leva så friskt det bara går. Det finns dessutom stora pengar att tjäna på att inte handla skräpmat med lurigt socker i för att göra oss sockerberoende!