LCHF för tunna plånböcker

Det är ett vanligt argument att det är för dyrt att äta LCHF. Jag har därför skrivit ett förslag till text om detta.

LCHF för tunna plånböcker

Vissa personer, eller familjer, säger att de inte har råd att äta LCHF. Många av dem kan vara mer eller mindre överviktiga och sjuka, och skulle behöva äta LCHF för bättre hälsa och vikt.

Det finns en bok för dessa: LCHF till vardags: Riktig mat för familjer med tunna plånböcker, men inte alla är beredda att köpa en bok om det. Köp då en bok och ge till vederbörande! Den finns också att låna på bibliotek.

Tips för billig och bra LCHF

Billiga proteinkällor: Ägg, griskött, billig fisk, framdelskött av nöt, köttfärs. Köp så feta proteinkällor som möjligt. Ost är god smaksättning i maten.

Fettet får man inte snåla på, och köpa billiga margariner. De är skadliga för hälsan.
Smör och grädde är prisvärt fett. Fullfet mjölk till barnen. Olivolja till grönsakerna.

Tillbehör till protein och fett är grönsaker. Man behöver inte enorma mängder av dessa, utan bara efter tycke och smak.
Billiga grönsaker är framför allt kålväxterna: vitkål, blomkål, broccoli, grönkål. Rotsaker som morötter, kålrötter och rödbetor (fast den som är överviktig bör inte äta stora mängder av dessa rotsaker pga ganska högt kolhydratinnehåll). Lök är bra smaksättning.

Tips är Cole slaw: riven vitkål, rå eller lättkokt, blandad med majonnäs, turkisk yoghurt och grädde, eller olivolja-vinäger-dressing.
Eventuellt riven morot och rödlök i.

Kokt blomkål eller broccoli, i större eller mindre bitar, eller mixad med grädde och smör.

Till frukost kan man äta filmjölk med en blandning av solrosfrön, pumpakärnor, sesamfrön, kokosflingor och hackade nötter. LCHF-bröd eller tunt hårt bröd med rikligt av smör och ost. Äggröra med grädde och bacon eller annan köttråvara. Rester från gårdagens middag. Många behöver inte äta frukost, utan kan med fördel ta en kopp varm dryck, och vänta med att äta till en senare brunch.

Allt man köper ska vara ekologiskt och närproducerat i så hög grad det går.

Flera tips?

 

Comments

  1. 1
    Konsument i Sverige says:

    Tips:
    Restaurangbacon finns på Coop Forum, 83 kr för 1 kg, dvs 8,30 hg, det är minst 40 st skivor i ett paket, har inte räknat. Det är lite tjockare och längre skivor än 140 gr paketen.

    Om det är 40 skivor bacon i ett paket så blir det 2 kr/skiva.

    Frukost/Lunch:
    3 skivor = 6 kr
    1 ägg = 3 kr
    plus lite smör och någon grönsak

    jämför med 2 mackor med smör och pålägg, ingen större prisskillnad.

  2. 2
    Konsument i Sverige says:

    3-pack makrill brukar kosta ca 25 kr. 8 kr/burk.

    Frukost/Lunch:
    Hel eller halv burk = 4-8 kr
    1 ägg = 3 kr
    plus lite smör och någon grönsak

    Kaffe/The dricker man ju oavsett typ av frukost.

  3. 3
    Konsument i Sverige says:

    En A-fil kostar ungefär 13 kr
    Turkisk yoghurt ½ l = 25 kr
    Flatbröd 17 kr

    Frukost:
    3 dl A-fil = ca 4 kr
    2 msk turkisk yoghurt = 2,50 kr
    Diverse frön = 1-2 kr
    1 ägg = 3 kr
    1-2 Flatbröd med smör och ost = 1 kr + 2 kr
    plus någon grönsak

    Vatten och Kaffe/The

  4. 4
    Konsument i Sverige says:

    Pågen Fröjd – ett paket om 6 st bröd kostar väl ungefär 30 kr. 5 kr styck.
    http://www.pagen.se/matbrod/morka-portionsbrod/pagen-frojd/

    Frukost:
    1-2 mackor = 5-10 kr
    smör och pålägg, = ca 5 kr
    1 ägg = 3 kr

    Vatten och Kaffe/The

  5. 5

    2 @ Konsument i Sverige:
    Perfekt. Själv äter jag 2 ägg och en hel burk makrillfileer i tomatsås samt täljer några tjocka ostskivor till frukost. Makrillfileerna lägger jag på några knäckebröd Wasa Sport med rejält lager av Bregott. Knäckebrödet är de enda kolhydrater jag äter och ryms gott och väl inom budgeten på kolhydrater.

    Efter den frukosten så orkar jag definitivt inte äta lunch utan håller mig mätt och belåten fram till kvällen. Tror inte det blir så dyrt för jag behöver inte slanta upp med pengar till en lunch ute på stan.

  6. 6
    Konsument i Sverige says:

    Konsument i Sverige Skrev:

    Pågen Fröjd – ett paket om 6 st bröd kostar väl ungefär 30 kr. 5 kr styck.
    http://www.pagen.se/matbrod/morka-portionsbrod/pagen-frojd/
    Frukost:
    1-2 mackor = 5-10 kr
    smör och pålägg, = ca 5 kr
    1 ägg = 3 kr
    Vatten och Kaffe/The

    Hoppas att alla förstår att detta är en prisjämförelse! Inte en rekommendation som frukost.

  7. 7

    Bra Annika att du tar upp denna dumma myt. LCHF:s fiender talar ofta om oss som att vi ständigt äter oxfilé med bearnaisesås.
    Jag äter 8 ägg om dagen, 120 g bacon, 100 g räkor och det hela kostar c.a 50 kr/dag = mycket billigare än vad vanligt folk äter.
    LÄS på mitt bloggforum (gör eget inlägg): http://friskadiabetiker.se/category/kostval/

    Mats J C Wiman
    Frisk Diabetiker
    Minus 23 kg och frisk D2:a

  8. 8

    Man får ju också räkna in allt man inte köper och lägger pengar på!

  9. 9
    Ann Kristin says:

    Jag diskuterar kost ibland med människor som säger sig ha bara 800 kr/månad i sin budget. Det är ju svårt att ifrågasätta – de kanske har skulder, lever på existensminimum osv, jag vet inte bakgrunden. Jag kan lätt leva på 1300-1500 kr/m, men 800 blir ju en utmaning. Om jag var tvungen skulle jag satsa på: ägg, lever, nötfärs, kött med ben, makrill, gröna grönsaker, kålväxter och lökväxter.

    Jag äter alltid ägg till brunch, omelett, kokta ägg, stekta ägg, ibland med bacon eller makrill. 3-4 ägg (alltid en rå äggula) och förstås ekologiska. Lever är billigt, även den gräsbetade jag köper kostar ca 30 kr/kg. Leverbiff älskar jag, men också levergryta och lättstekt kalvlever med salvia.

    Jag kokar ofta buljong, äter det 3-4 gånger per vecka, med kött, lämpliga grönsaker, som spenat och ägghalvor, eller bara som buljong.

    En ekologisk kyckling (115 kr/kg) räcker till åtta-10 måltider till mig, men då dammsuger jag varje flisa på den. Jag tycker att man ska hedra djuret genom att ta tillvara allt. Det blir både soppor, grytor och gratänger. Just dessa tre är mina favoriter, för soppa, gryta och gratäng går lätt att variera och dessutom förbereda i förväg.

    I dag åt vi en soppa bestående av nötfärs, smör, grädde, lök, trattkantareller, tomatpuré, buljong, chili och vitlök. På bara 200 g nötfärs (18 kr) och totalt 30 kr, kunde två vuxna äta sig rejält mätta. Jag åt ost med smör till frukost, och tog en bit ost med smör nu på kvällen. Jag kommer nog inte att orka äta mer idag.

    Naturligtvis är det svårt att leva på 25-30 kr per dag,varje dag, men man kan ju inte äta spaghetti med ketchup och knäckebröd om man vill överleva med hälsan i behåll. Hellre bättre, fetare mat, som håller hungern i styr. Idag kostade min mat inte mer än 30 kr.

  10. 10
    Lars Pekkala says:

    Tillbehör till kött i någon form brukar vi tillaga rotselleri, (4,6/100 gram).

    Skär upp rotsellerin i stavar typ pomfrites steker på svagvärme i stekpannan med mycket smör och kryddar i vanlig ordning. Kan skvätta dit några teskedar chilisås och några skvättar balsamvinäger.

    På slutet en gräddskvätt.

    Smakar mums.

  11. 11

    Kareng Skrev:

    Man får ju också räkna in allt man inte köper och lägger pengar på!

    Riktig bra och viktigt vad gäller hushållskassan.
    – Bröd kostar ju 25-30 kr oavsett vilket bröd, välj ett halv kg smör istället
    – En enda apelsin 8 kr (köpte en häromdagen), välj några tomater istället
    – Glass, kaffebröd, godis, mellan 10-30 kr, välj bra a-fil 1-2 liter istället
    – 2-pack läsk kostar i bästa fall 19:90, välj en fläskkarréskiva istället

    Visst handlar det i mångt och mycket att tänka Nytt/tänka Om!

  12. 12

    @ Konsument i Sverige

    Hur gör du rent praktiskt med ett så stort paket bacon? Fryser du det och bryter loss bitar efter hand och förvarar paketet i en stor plastpåse i frysen, eller? Jag testade detta med paket skivat fläsk (ca 15 (?) skivor) och tyckte att det var väl tufft (läs: omöjligt) att få isär det när det var fryst, så har du ett bättre tillvägagångssätt så är jag mycket intresserad!

    @ Ann Kristin om ”Leverbiff älskar jag, men också levergryta och lättstekt kalvlever med salvia.”

    Det är precis sådant jag vill lära mig att laga! Men jag har ingen aning om hur jag ska göra eller ens vad jag ska titta efter i affären, eller hur man vet att/när den typen av mat är färdiglagad. Har du några bra tips? Berätta jättegärna hur du själv gör, eller om du kan rekommendera någon bra kokbok, det skulle uppskattas!

  13. 13
    Konsument i Sverige says:

    Frida Skrev:

    @ Konsument i Sverige
    Hur gör du rent praktiskt med ett så stort paket bacon? Fryser du det och bryter loss bitar efter hand och förvarar paketet i en stor plastpåse i frysen, eller? Jag testade detta med paket skivat fläsk (ca 15 (?) skivor) och tyckte att det var väl tufft (läs: omöjligt) att få isär det när det var fryst, så har du ett bättre tillvägagångssätt så är jag mycket intresserad!
    !

    Baconet är inte fryst vid inköp, vakumförpackat. Jag själv fryser in lämpligt antal skivor.

  14. 14
    Lars Pekkala says:

    Frida Skrev:

    @ Konsument i Sverige

    Hur gör du rent praktiskt med ett så stort paket bacon? Fryser du det och bryter loss bitar efter hand och förvarar paketet i en stor plastpåse i frysen, eller? Jag testade detta med paket skivat fläsk (ca 15 (?) skivor) och tyckte att det var väl tufft (läs: omöjligt) att få isär det när det var fryst, så har du ett bättre tillvägagångssätt så är jag mycket intresserad!

    Steker baconet och delar upp det i portioner så går det bra att frysa sedan, men å andra sidan så går det bra att förvara i kylen sedan det är stekt för det räcker inte så länge.

  15. 15
    Göran Jansson says:

    En favorit för mig som jag äter nästan varje dag är matjessill .
    Köp Alax matjessill på Netto , Willys m.fl för 8.90 :- .
    Är samma produkt som Abbas Mästarmatjes m.fl med dubbla priset ..
    Görs som de flesta sillinläggningar på Klädesholmen i Bohuslän .
    Innehåller bl.a hela dagsbehovet av Omega (3-4 g) med marginal .

    Viktigt är dock att vattna ur den ngt sockerstinna lagen .
    Skölj ur flera ggr , krama ur lagen . För helt kolhydratfri sill ,; låt stå över natten i vatten .
    Den s.k osmotiska processen gör att ev. socker vandrar över .
    Naturen strävar att jämna ut koncentationen .
    Koka ett ägg till och servera med creme fraiche och hackad rödlök .

    Tröttnar aldrig på detta + att det är extremt enkelt .
    En fullvärdig måltid för c:a 15:- som håller en mätt länge .

  16. 16

    På frågan om matkontot har ökat eller minskat skulle jag snarare svara att det minskat. Trots större andel ekologiska varor i korgen. Jag slänger inte så mycket mat numera. Tydligen kastas ju 25% av maten som bärs hem. Hemma hos mig blir det inga rester, maten är så god att allt äts upp. Det finns inget bröd som möglar, ingen frukt som blir dålig. Lägg till frånvaron av mellanmål som inte längre behövs. Köper heller inte snacks, söta drycker, godis och bakverk längre. Det känns som om jag verkligen får valuta för varje krona som läggs på mat.

    Om man tänker i banorna ”näring/bra mat/hälsa per krona” så får jag ju oändligt mycket mer för mina matpengar nu än innan jag hade LCHF som livsstil.

  17. 17

    @ Annika: ”Om man tänker i banorna ”näring/bra mat/hälsa per krona” så får jag ju oändligt mycket mer för mina matpengar nu än innan jag hade LCHF som livsstil.”

    Jag konstaterar detsamma! Det är ännu en myt att LCHF är en dyrare kosthållning än skräpmatskonceptet och tallriksmodellen!

    Hur många slipper inte dyra mediciner? LCHF visar att ”maten är din medicin” 🙂

  18. 18
    Thomas Jansson says:

    Det är nog bara att hålla med om att det inte blir ett dugg dyrare att äta LCHF än ”skräpmaten”.

    En ”vanlig” familj sägs köpa rena onyttigheter för 25% av matkassan, där ingår fikabröd, läsk, chips o s v. Det är bara att titta på vad folk handlar – det finns absolut utrymme för riktig mat i de flesta fall.

    Finns ju en mer eller mindre vag teori att vi överäter för att kroppen vill ha näring som den inte får. Följer man SLV:s kostråd är det omöjligt att få i sig tillräckligt med näring utan att få i sig för mycket energi – och SLV:s riktlinjer är ju inte direkt tilltagna i överkant!

    I mitt hushåll köps numera alltid ekologiska varor in om de finns – det blir knappast dyrare.

    Björn Hammarsköld har gjort en intressant beräkning – näring/krona. Resultatet kanske inte är vad folk förväntar sig; Gurka är dyrast och oxfilé billigast,,,,

    Sedan har man som LCHF:are en klart ökad arbetskapacitet – minst 25% och eftersom jag som egenföretagare oftast jobbar med fasta priser får jag en hel del tid över till annat, underhåll av hus, bilar och 2 timmarsluncher som är mera regel än undantag (nåja – jobbet utförs delvis i horisontalläge – man behöver inte sitta för att jobba).

    Sen får man oxå räkna bort all tid som man slipper vara sjuk (egentligen förgiftad & näringsbrist) och de kostnader som det drar med sig,,,

    Så en verklig halvering av matkontot räcker knappast (den är nog i själva verket gratis jämfört med tidigare) men det viktigaste är ju att ha återuppstått från de ”levande döda” – livet går ju som bekant inte i repris,,,,

  19. 19
    Ann Kristin says:

    @ Frida:
    Åh, vad roligt Frida! Lever är det absolut näringstätaste vi kan få för en liten slant. Jag växte upp med att man tog hand om varenda del av djuret.

    Det finns väldigt bra recept i äldre kokböcker, som man ibland hittar på antikvariat och loppisar. Annars finns det mesta på nätet. Lever är oerhört lätt att tillaga, bara man inte steker för hårt och för länge.

    Försök att hitta en ekologisk, gräsbetad lever, det finns numera bönder på de flesta ställen. I de större städerna har mataffärerna hyggligt utbud. Fråga gärna i butiken om varifrån det kommer.

    Om du steker i skivor, skär i en cm-tjocka skivor, stek på medelvärme i smör, med salvia, rosmarin eller timjan. 3-4 min på varje sida räcker, häll på grädde och låt puttra ytterligare några minuter.

    Lever tål starka smaker, så gillar du vitlök går det fint ihop med lever. Likaså lök, vitkål, paprika mm. Till en gryta skär man levern i strimlor, ca en cm x tre cm. Först steker man en hackad lök i smör, bryner levern, lägger i lämpliga grönsaker, häller på grädde och låter grytan puttra en liten stund. Bacon/sidfläsk passar till alla dessa rätter, bara att steka fläsket i tärningar innan man lägger i levern

    Man kan även rimma lever, helsteka lever i ugn, lindad i bacon, samt göra egen leverbiff. Här får du ett bra recept på leverbiff:http://kolhydrater.ifokus.se/articles/4d71679fb9cb462239078b92-leverbiffar

    Det räcker alltså med en stavmixer/matbererdare för att göra egen färs. Färsen är lite knepig att steka, eftersom den är lös. Jag gör ofta en blandning av leverfärs/nötfärs, dvs hälften mixad lever, hälften nötfärs, med hackad lök, kryddor, salt och peppar, grädde och 1-2 ägg. Sedan häller man den i en lagom stor ugnsform och ugnsbakar i 35-40 minuter. Då blir leversmaken mildare, om man inte gillar den ganska starka smaken.

    Kycklinglever väljer jag bort, om jag inte handlar hos en uppfödare jag litar på. Hanteringen av kyckling är rent vidrig.

    Men googla, och titta på recept!

  20. 20

    Nu är det perfekt tid för billig och bra LCHF-mat!
    Grönsaker och rotsaker är billiga, grytkött likaså.

    När jag lagar färsrätter använder jag oftast fläskfärs, som ofta är billig på t.ex. Citygross.
    Köttbullarna blir väldigt saftiga och goda. Gott med thaiköttbullar:
    http://lchfblogg.sandramedin.se/#post96

    Många livsmedelskedjor har extrapris på högrev nu. Jag lagade en härlig kalops bourguignon nyligen. Mustig och prisvärd mat som mättar och värmer.
    http://lchfblogg.sandramedin.se/#post117

  21. 21
    Suzanne says:

    Att det skulle vara dyrare med LCHF är rent nys, vilket också påvisats i ovanstående kommentarer. Men om man som många gärna följer kokböcker då kan kan det bli väldans dyrt. Min svärson fick låna en nyutkommen bok av mig och han och dottern bestämde sig för att följa den under den månadslånga menyn. Jättegod mat och en bra intro till LCHF men han räknade ut att de lagt ut 1500 kr i veckan! Det är nästan 3 veckors budget för mig!

  22. 22
    Ann Kristin says:

    @ Suzanne:
    Vi har ju haft en lång griltrend, som bygger på dyrare kött, alt mitt hatobjekt ”Flintatstek” med hiskeliga kryddblandningar/marinader.

    Det är precis som förr, långkok, kött med ben och inälvsmat är både nyttigast och billigast. Birgitta Höglund har förresten kommit med en lchf/paleo långkoksbok. Själv ska jag köpa en tagine, en marockansk slökokare 😉

  23. 23

    Koka buljong på märgben (oxkött) med lök, morot, salt och valfria kryddor i en gryta med lock som passar i ugnen.

    Bryn fläskkarré, oxbog eller högrev/fransyska i stekgryta.

    Lägg över köttet i buljongen, koka ur stekgrytan och slå över i buljongen.

    Ställ in grytan med kött och buljong i ugnen på 90° i ca 8–10 timmar. Köttet kan alltså vara klart när du vaknar på morgonen eller när du kommer hem från jobbet.

    Buljongen kan antingen användas till köttsopa eller kokas ner till sås, gärna med tillsatt vispgrädde och/eller cf.

    Du har nu gjort en variant på pulled pork. Det går även att göra utan buljong men måste då passas så att det inte blir för torrt eller bränner vid.

    Servera med wokade grönsaker och/eller ugnsbakade rotfrukter.

    Billigt, gott, enkelt – vad kan man mer begära? Kanske ett glas rött till?

  24. 24
    Novisen says:

    Suzanne Skrev:

    Att det skulle vara dyrare med LCHF är rent nys, vilket också påvisats i ovanstående kommentarer. Men om man som många gärna följer kokböcker då kan kan det bli väldans dyrt. Min svärson fick låna en nyutkommen bok av mig och han och dottern bestämde sig för att följa den under den månadslånga menyn. Jättegod mat och en bra intro till LCHF men han räknade ut att de lagt ut 1500 kr i veckan! Det är nästan 3 veckors budget för mig!

    På sätt och vis håller jag med, det kan bli dyrare, när man går efter recept.
    Är det inte så att när man följer ett recept så är det flera ingredienser som man inte har i sitt skafferi. Då ökar ju priset på maträtten ganska rejält då man måste inhandla det som saknas.
    Förhoppningsvis blir det billigare på sikt när man fyllt sitt förråd av t ex kryddor.

  25. 25

    Av ett 20-tal kokböcker brukar det mest vara den här som används när jag lagar till något, snabbt, enkelt, billigt och nästan omöjligt att misslyckas,,,,

    http://www.adlibris.com/se/bok/lchf-snabbt-och-enkelt-9789172412279

    Många andra kokböcker är för tillkrånglade men oftast går det lika bra att utelämna mycket och pytsa i något annat som finns hemma – har aldrig följt ett recept rakt av någonsin och kommer aldrig att göra det heller – lite översraskningar kan man väl unna sig,,,

  26. 26
    treeteller says:

    Att grodda egna groddar är superbilligt och ger fräscha näringsrika grönsaker. mina favoriter är mungbönor och svarta belugalinser. Jag har alltid två omgångar på gång, en jag äter av och en annan på tillväxt.

  27. 27

    Bra idé att grodda eget. Det var länge sen jag gjorde det. Hade nästan glömt.
    Alfalfa o Smörgåskrasse m fl. Det ska jag satsa på framöver.
    http://www.odla.nu/artiklar/inne/inspiration-och-design/odla-smorgaskrasse

  28. 28

    En kul grej men inte det mest näringstäta som finns.
    http://matkalkyl.se/se-alfalfagroddar.php

  29. 29
    Anna-Lena says:

    Jag har nu ätit LCHF i snart ett år. Jag hade också en fördom om att det skulle vara dyrt, men det känns som om det är tvärt om. Jag är väl inte den som för kassabok över matkostnaderna, men:

    Visst är ex. kokosolja, mandelmjöl, nötter, kokosmjöl, och andra speciallivsmedel dyra, men de räcker länge. Jag bakar inte så ofta. Godis, bakverk, choklad, söta drycker, glass, bröd, skräpmat och frukt är inte gratis. Jag hade ett ständigt sug, köpte dessa dagligen, ibland flera gånger om dagen.

    Jag vet exakt vilka baslivsmedel jag behöver och handlar kött, fisk, kyckling och grönsaker efter annonserade extrapriser.

    Matlagningen är så enkel och rolig, att jag sällan faller för att köpa färdigt. Dessutom är utbudet för sådant väldigt begränsat. Däremot finns det snabba bra lösningar, då tiden tryter; exempel rökt lax, kokt ägg, tonfisk, grillad kyckling etc. Jag har en annan planering och mattänk, som kommer naturligt.

    Nej, i mitt fall spar jag nog snarare in på pengar.

    Nuförtiden blir jag mätt så länge, att jag kan vänta tills mattillfälle ges. Jag behöver inte hysteriskt jaga måltider eller mellanmål var tredje timme, som Viktväktarna, Viktklubben och tallriksmodellsivrare förespråkar.

  30. 30
    Anna-Lena says:

    @ sofia: Just det, en till ekonomisk vinning; jag äter numera, sällan, vardagsvärktabletterna Ipren och Alvedon.

  31. 31
    Professor Göran says:

    Jag har just gjort tre kilo leverpastej från gräsbetat kött (lever) och en pastej som smakar formidabelt enligt provsmakningen nyss. Fetthalten är runt 75 % och priset löjligt lågt – lever + lika mycket grisspäck och ett antal ägg.

    Man måste förstås ha en gammal köttkvarn förutom ett bra recept och det är dessutom ett ”slaskigt” hantverk så jag vet inte om jag riktigt kan rekommendera det till de som inte är ordentligt ”taggade”. Moderna diskmaskiner underlättar.

  32. 32

    @ 30
    Vardagstabletterna, det låter låter hemskt. Hade en bekant som utöver att han var alkoholist så knaprade han värktabletter. Knappast bara en ekonomisk vinning utan en enorm hälsovinning.
    Gratulerar.

  33. 33
    Annika Dahlqvist says:

    @ 31 Professor Göran:
    Man kan väl knappast äta upp 3 kg leverpastej omgående. Hur förvarar man den?

  34. 34

    31@ Professor Göran:

    För den som är intresserad av ”gammal matlagningskonst” och grönt snålt leverne med inriktning självhushåll kan tidningen ”Åter” vara läsvärd – den innehåller ett brett spektrum av artiklar om allt som rör livet på landet och torde vara ensam i sitt slag – en mycket välgjord tidning:

    http://www.alternativ.nu/shop/item_list.php?action=tidning

  35. 35

    Köp grönsaker i säsong, både billigt & nyttigt

  36. 36

    @ Konsument i Sverige:

    En paket turkisk yoghurt kostar ca 20 kr för en liter. Det är alltså ännu billigare än din uträkning 🙂

  37. 37

    @ Annika:
    Jag håller absolut med om detta! ☺️ Sedan vi började med lchf, så slängs i princip ingenting längre, vi sparar in på bröd, kakor och andra fabrikstillverkade varor!
    Gör mycket själv. Köper visserligen inga dyra köttbitar, men det gjorde jag inte innan heller!
    Vårt matkonto har tvärtom minskat och jag behöver inte handla lika ofta, är så lätt att handla nuförtiden. Slipper även tunga matkassar!

  38. 38

    I kväll gjorde jag min goda inlagda vitlöksgurka.
    Inköpte 25 mellanstora färska ”västeråsgurkor”. La dem i blöt i mycket kallt vatten i ca 2. timmar. Tvättade dem i kallt vatten och skrubbade försiktigt med en mjuk plastsvamp. Skar gurkorna på längden i 4-6 stavar per gurka. Ställde gurkbitarna tätt, tätt i glasburkar och lade i 3 vitlöksklyftor samt litet krondill i varje fylld burk.
    Kokade upp 1 l vatten, 5 dl vitvins vinäger och 1 dl salt. När lagen började koka ordentligt hällde jag den het i burkarna oc fyllde ända upp till kanten med den kokande lagen. Så på med locken. jag tror att gurkan är färdig om ca 4 veckor. Bör förvaras svalt. Det blir en fantastiskt god inlagd vitlökssmakande saltgurka som passar till mycket.
    Jag har gjort den här inläggningen många gånger efter ett recept från en amerikansk gammal kokbok som heter ”Fannie Farmer, Boston Cooking School Cookbook” som trycktes första gången 1896 och sedan nytryckts kanske uppåt 50 ggr. Det är förmodligen den mest använda i USA genom åren. Min bok är ifrån 1972. I kokboken finns en hel del gammaldags rustik och god mat.
    Gurkinläggningen brukar vara mycket uppskattad av dem som får smaka på den hos oss. Den passar bra till LCHF mat tycker jag.

  39. 39

    Va bra, inget socker, detta ska jag testa redan i morgon. Tack.:)

  40. 40

    Jag tycker det skulle vara roligt om fler skrev om sina favoritrecept eller bara berättar mer om vad man äter.
    Finns det annat som passar att läggas in?
    Jag tänker försöka mig på att syra grönsaker. Har redan syrat vitkål med gott resultat flera gånger.
    Ser fram emot att fler hör av sig om mat. 🙂

Speak Your Mind

*